Druk 3D w technologii FFF/FDM i SLA/DLP

Druk 3D w technologii FFF/FDM i SLA/DLP

Nowoczesne drukowanie

W obecnych czasach druk 3D jest na wyciągnięcie ręki. Maszyny tego typu znalazły się w posiadaniu przede wszystkim pasjonatów nowych technologii czy projektantów, którzy korzystają z nich do tworzenia prototypów. Mało kto jednak zastanawia się na jakich technologiach i zasadach działania opiera się druk przestrzenny. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstają trójwymiarowe kształty, aby lepiej zrozumieć druk 3D.

Druk 3D w technologii FFF/FDM i SLA/DLP

Technologia FFF/FDM

Technologia FFF/FDM – jedna z najpopularniejszych metod druku 3D. Szerokie spektrum stosowanych materiałów pozwala na realizację elementów do różnorodnych zastosowań. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty i jest szczególnie efektywne przy wytwarzaniu prototypów oraz krótkich serii produkcyjnych. Zasada druku FDM opiera się na prostej koncepcji nakładania na model kolejnych warstw materiału termoplastycznego. Rozgrzana dysza ekstrudera (180 – 260 °C) nakłada roztopiony filament tworzywa sztucznego spajając go w ten sposób z poprzednimi warstwami.

Ksztalty powstające w tej technologii charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Grubość warstwy przyrostowej wynosi od 0,4mm do 0,1mm, a minimalna grubość ściany od 0,08 do 1,6 mm. Technologia FFF/FDM jest wykorzystywana do tworzenia obudowy elektroniki, sprzętów AGD i RTV, części mechanicznych i narzędzi, makiet architektonicznych, mocowań i łączników. Stosuje się ją też do szybkiego prototypowania i w małoseryjnych produkcjach.

Technologia SLA/DLP

Inną technologia stosowaną w druku 3D jest technologia SLA/DLP(stereolitografia). Polega ona na warstwowym utwardzaniu fotopolimeru, za pomocą lasera UV. W przeciwieństwie do technologii FDM, w której widoczne są warstwy przyrostowe – wydruki wykonane metodą SLA charakteryzują się niemal całkowicie gładką i śliską w dotyku powierzchnią.

Specyfikacje techniczne tej technologii to: grubość warstwy przyrostowej od 25 do 100 mikrometrów (0,025mm do 0,1mm), dokładność druku 0,047mm, minimalna grubość ścianki 0,4mm do 0,6mm, wielkość komory roboczej: 121 x 68 x 160 mm. Technologia SLA/DLP świetnie sprawdza się w precyzyjnych modelach z uwidocznieniem najdrobniejszych detali czy przy produkcji figurek postaci. Ma też zastosowanie w branży jubilerskiej i dentystycznej oraz tworzy się w ten sposób elementy semi-transparentne.

Druk przestrzenny ciągle się rozwija i udoskonala otwierając się na nowe horyzonty. Zmianom ulegają również gabaryty możliwych do wydrukowania rzeczy, a co za tym idzie druk 3D będzie miał coraz mniej ograniczeń na rzecz szerszego zastosowania.

Dodaj komentarz